Oslava republiky v nejdůležitějším křesťanském kostele světa.

Tento týden v pondělí odpoledne by za normálních okolností probíhala jednání mezi českou a izraelskou vládou, protože naši zemi měli navštívit izraelský premiér Benjamin Netanjahu a pět ministrů jeho vlády.
Den měl vrcholit slavnostní večeří v Obecním domě spolupořádanou naší komorou. Místo toho došlo v sobotu k dramatickému a bohužel velmi tragickému vývoji událostí, o kterém v posledních dnech všichni čteme. Nejen Izrael, ale i jeho přátelé po celém světě čelí tomuto bezprecedentnímu aktu násilí, kdy jsou oběťmi útoků civilní obyvatelé Izraele. Jak řekl premiér Netanjahu, nejde o „běžný útok“, ale o konflikt za nových podmínek, jde o válku.

Z mého pohledu je situace následující. V první řadě chci říct, že svět ani Izrael nekončí. Jsou to těžké a bolavé časy a nepochybně budou ještě nějakou dobu pokračovat, nicméně jsem přesvědčen, že Izrael z této situace vyjde vítězně a posílen.

Budou také zodpovězeny otázky, na které se desetiletí hledaly odpovědi. Myšlenka „dvoustátí“ je pohřbena. Veškeré ohledy a politická parita, kterou se Evropská unie snažila uplatňovat vůči Palestincům a Izraelcům, byla mýtem a spíše pomohla k dlouhodobé eskalaci sporů, které toto bezprecedentní násilí rozpoutaly.

Ukazuje se také, že ohledy naší domácí diplomacie, která tak úzkostně dbala o to, aby neporušila tzv. úzus mezinárodního práva, a odmítala posunout české velvyslanectví do Jeruzaléma, byly liché. Zlu se skutečně ustupovat nemá a mezi Palestinci v Pásmu Gazy se toho zla za poslední roky urodilo obrovské množství.

Na našich nejen obchodních vztazích se nic nezmění
Jsem v kontaktu s izraelskou velvyslankyní Annou Azariovou. Ujistili jsme ji o sounáležitosti a vyzvali ji k tomu, ať se na naši komoru obrátí s jakýmikoliv potřebami, které její země má. Ví se, že jsou potřeba například krevní transfuze pro raněné. Jsme připraveni pružně a rychle reagovat na všechny prosby, které z Izraele přijdou.

Česko-izraelská smíšená obchodní komora je aktuálně často dotazována, jak vypadá budoucnost vzájemných obchodních vztahů. Jsem přesvědčen o tom, že na budoucnosti nejen obchodních, ale i dalších vztahů se nic nezmění, a pokud ano, budou jen posíleny. V těchto chvílích prožíváme z obchodního hlediska, věřím, že krátkodobý lockdown. Naše komora měla připraveny tři obchodní mise do Izraele, jedna měla odletět za dva týdny, všechny již byly samozřejmě odloženy. Jsem však přesvědčen, že jakmile se situace znormalizuje, na obchodní mise okamžitě navážeme.

Jsem také přesvědčený o tom, že Česká republika zůstane nadále jedním z největších přátel Izraele. Nevidím to jen v praporech na státních budovách, ale i v projevech lidí, ať už na sociálních sítích nebo v ulicích. Izrael naši pozici chápe a my ji budeme správně vyjadřovat.

Celý článek si můžete přečíst v Lidových novinách (12. 10.)