Oslava republiky v nejdůležitějším křesťanském kostele světa.

Česká armáda v současné době uskutečňuje řadu modernizačních projektů, a to ve spolupráci s českými firmami i významnými zahraničními partnery, kteří dodávají špičkové zbraňové i elektronické systémy. Mezi nejvýznamnější partnery paří Stát Izrael, kdy izraelské firmy spolupracují především na modernizaci systémů protivzdušné obrany. Do budoucna však mohou nabídnout mnohem více.

Česká republika má s Izraelem tradičně velmi dobré vztahy na úrovni politické a kulturní, vedle toho je ale významná ekonomická spolupráce, zahraniční obchod a v posledních letech posiluje i spolupráce v oblasti obrany. Určitě je na místě připomenout, že Česko představuje pro Izrael nejvýznamnějšího obchodního partnera ve střední Evropě, objem obchodu mnohonásobně převyšuje Polsko, Rakousko, Slovensko, nebo třeba Maďarsko. Velmi dobrá obchodní bilance s Izraelem navíc stále roste, kdy se jen za loňský rok český vývoz do Izraele zvýšil o 4,2 miliardy korun a izraelský dovoz do Česka o 2,2 miliardy, což svědčí to o tom, že se české firmy na náročném izraelském trhu dokáží prosadit a že izraelské společnosti, které často patří na světovou špičku, mají českým zákazníkům co nabídnout.

Výjimečnost česko-izraelských vztahů mělo nedávno podtrhnout již páté společné zasedání české a izraelské vlády v Praze. Bohužel vzhledem k aktuálním událostem se tak neustalo. Napadení Izraele však opět prokázalo, jak důležité je investovat do obranyschopnosti a modernizace armády. Není tak náhodou, že právě v oblasti budování moderní protivzdušné obrany České republiky se stal Izrael hlavním partnerem. Ba co více, izraelská strana nejen, že dodává špičkové systémy pro české ozbrojené síly, ale také do projektů zapojuje české podniky a odborníky a přenáší do Česka potřebné know-how.

Česká vláda na konci roku 2019 podepsala smlouvu na nákup osmi radarů Elta EL/M 2084 MMR kategorie MADR jako náhradu za letité sovětské systémy, které už v té době měly být dávno vyřazeny. To byla první vlaštovka, jenž odstartovala dlouho odkládanou modernizaci ochrany vzdušného prostoru Česka. Radary měl výrobce Elta Systems podle smlouvy dodat do letošního roku. Tento závazek splnil, přestože implementace radarů do systému velení a řízení české armády, jehož některé součásti nejsou nejnovějšího data, byla velmi náročná. Izraelským i českým specialistům se však podařil husarský kousek a moderní radary dokázali včlenit do českého prostředí ke spokojenosti AČR. Do výroby a dodávek radarů se zapojily i české firmy jako Retia z Pardubic, která měla na starosti výrobu některých klíčových komponent, nebo kopřivnická Tatra Trucks, která vyrobila speciální podvozky.

Dalšími klíčovými systémy, které česká armáda v rámci modernizace z Izraele dostane, jsou raketové systémy protivzdušné obrany Spyder včetně dalších radarů Elta EL/M 2084. Smlouva byla podepsána na konci roku 2021, přičemž všechny čtyři baterie mají být dodány do roku 2026. Na výrobě a dodávkách se vedle státních institucí, jako je Vojenský technický ústav, budou podílet i české firmy. Systémy Spyder patří do kategorie krátkého dosahu (SHORAD). Bylo by tak vhodné v budoucnu tento systém doplnit o systémy středního až dlouhého dosahu. Zde se nabízí další izraelský systém Barak MX z dílny společnosti Israel Aerospace Industries, který si jako budoucí pilíř protivzdušné obrany nedávno vybralo Slovensko. Barak MX je prověřený systém, který izraelská armáda používá při obraně izraelského území před útoky palestinských extrémistů a našel si cestu také do dalších zemí. Navíc je kompatibilní stejně jako systém Spyder s radary Elta, které již AČR do své výzbroje zařadila.

Vedle protivzdušné obrany potřebuje Armáda České republiky velmi výrazně zlepšit své schopnosti také v oblasti bezpilotních průzkumných a bojových prostředků dlouhého dosahu. Drony, které mohou vykonávat dlouhodobé průzkumné mise a také nést inteligentní zbraně i řízenou munici, česká armáda dosud nedisponuje. Ve výbavě má jen malé a mini taktické UAV, vhodné pro menší jednotky. V oblasti průzkumných a bojových dronů patří izraelské firmy ke světové špičce a není tak překvapivé, že si česká armáda před časem vybrala jako nový prostředek strategického průzkumu a pro bojové nasazení typ Heron 1 v nejnovější specifikaci, který efektivně provozuje například i německý Bundeswehr. Heron 1 patří k nejvýkonnějším dronům střední velikosti, který může podnikat průzkumné lety v délce desítek hodin a poskytovat důležité informace a data v reálném čase velitelským stupňům různé úrovně. Může také útočit přesnými zbraněmi na vzdálené cíle, a to i v oblastech, kde by bylo nasazení klasických pilotovaných letounů vysoce rizikové. Velení armády sice nedávno pořízení těchto výkonných UAV odložilo na pozdější období, ovšem zkušenosti z války na Ukrajině jednoznačně ukazují, že bezpilotní prostředky této kategorie mají v moderních konfliktech nezastupitelnou roli.

Výše zmíněné projekty jsou důkazem, že velmi dobré vztahy mezi Českem a Izraelem nabývají na důležitosti v širším měřítku než dříve. „Potenciál česko-izraelských vztahů není ještě zdaleka naplněn, natož vyčerpán. Jejich rozvoj nezáleží jen na politicích, ale i na podnikatelích, akademických odbornících či studentech v obou zemích. Pracujme proto dál na pokračování příběhu, jehož první kapitolu napsal při své návštěvě budoucího Izraele v roce 1927 sám Tomáš Garrigue Masaryk. Příběhu, který ukazuje, že menší demokratické státy můžou přežít a prosperovat i v těch nejméně příznivých podmínkách a že bez ohledu na svou velikost a počet obyvatel můžou pozitivně ovlivnit celý svět,“ konstatuje Pavel Smutný, prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory.

Česká republika se dnes v oblasti bezpečnosti a modernizace armády orientuje jak na domácí průmysl, tak na partnery z Evropské unie, USA a Izraele, což je pozitivní zpráva. Jednak jde o spolehlivé partnery, kteří disponují špičkovými zbraňovými systémy, ale také se jedná o vhodně rozprostřenou diverzifikaci, protože závislost pouze na jednom dodavateli by se mohla v budoucnu projevit negativně.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Auor: Tomáš Kolařík

Celý článek na czdefense.cz (15. 10.)