Oslava republiky v nejdůležitějším křesťanském kostele světa.

Minulý čtvrtek začala nová éra vztahů Státu Izrael s arabským světem. Že podpis dohody o navázání diplomatických vztahů mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty (SAE) není jen proklamací, ale významným historickým mezníkem, je zřejmé již nyní. Izrael od svého vzniku v květnu roku 1948 na Blízkém východě dosud uzavřel mírové dohody jen s Egyptem a Jordánskem. SAE se tak stanou teprve třetí arabskou zemí a první mezi ropnými giganty, která tak učiní. Střední východ se začíná měnit.

Arabské státy Perského zálivu s navázáním oficiálních diplomatických styků s Izraelem víc než čtvrtstoletí váhaly zejména kvůli trvajícímu izraelsko-palestinskému konfliktu. Vývoj v posledních letech ale zájmy Izraele a zemí u Perského zálivu podstatně sblížil. Spojil je Írán – rival Saúdské Arábie a zároveň nepřítel židovského státu. Dohoda tak demonstruje opozici proti Íránu, který SAE, Izrael, USA, ale i další vnímají jako největší hrozbu pro klid v regionu, mj. i kvůli íránské snaze vyvinout jaderné zbraně.

Také Česko získá

Celá dohoda je výsledkem dlouhodobě připravované akce a diplomatického úsilí. Před čtyřmi lety mi v Praze tehdejší izraelský ministr zahraničních věcí Avigdor Lieberman řekl, že právě snaha o dohodu s klíčovými hráči regionu bude páteří izraelské politiky. Z Palestiny žádné dobré zprávy už léta nepřicházejí; toto je tedy opravdu průlom.

Dohoda je zcela v souladu s dlouhodobě vyváženou politikou České republiky, kterou vedeme s Izraelem, ale i s dalšími zeměmi regionu. Tu v poslední době naplňuje zejména meziparlamentní spolupráce. Teprve teď je možno plně docenit, že předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček v roce 2018 navštívil jak SAE, tak i Izrael. Letos v červnu vyjádřila česká Sněmovna znovu podporu strategickému partnerství mezi Českou republikou a Státem Izrael, což je v Izraeli vždy silně vnímáno.

Význam dohody není jen politický a diplomatický; ocení jej i podnikatelé a vůbec ekonomická a vědecká sféra. Není náhodou, že normalizace vztahů a mírové diplomacie sbližuje dva nejspolehlivější partnery v regionu, oba velmi orientované na budoucnost a sílu technologického a vědeckého pokroku.

Ledy už pukly

Jde přitom o logický důsledek závratného ekonomického vývoje Izraele za posledních 40 let, kdy se z ekonomicky i vědecky průměrné země stala raketa Blízkého východu, která uletěla obrovský kus cesty a má podstatný ekonomický potenciál pro celý region i do budoucna. U nás přitom zazněly i jízlivé komentáře, že si Izrael mírovou dohodu koupil. Ano, to je správný postřeh. Izrael totiž má dnes čím platit.
Věřme, že se v blízké budoucnosti naplní naděje a mírovou dohodu budou následovat i další arabské státy, když se nyní ledy v regionu prolomily.

Autor: Pavel Smutný (Autor je prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory)

Psáno pro deník Právo, 20. 8. 2020